Rezerwat przyrody Kwidzyńskie Ostnice to szczególne miejsce, które znajduje się w obrębie miasta Kwidzyn, położonego w województwie pomorskim. Ustanowiony został na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w dniu 29 grudnia 1966 roku, celem ochrony najdalej na północ wysuniętego stanowiska ostnicy Jana (Stipa joannis) oraz kilku innych gatunków roślin, które preferują ciepłe klimaty.
W obszarze rezerwatu można odnaleźć takie rośliny jak sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis) oraz sasanka otwarta (Pulsatilla patens). Powierzchnia chronionego terenu wynosi 2,56 ha. Początkowo rezerwat zajmował jedynie 0,2 ha, ale dzięki decyzji z 2005 roku jego granice zostały poszerzone, aby lepiej chronić cenne środowisko.
Sam rezerwat obejmuje niewielką polanę śródleśną, umiejscowioną na stromym zboczu, ogrodzoną drewnianym płotem. Obecnie ten obszar jest zagrożony przez ekspansywny trzcinnik piaskowy (Calamagrostis epigeios), który zagraża niewielkiej populacji ostnicy Jana, znajdującej się w górnej części zbocza. Dolną część rezerwatu pokrywają zarośla maliny (Rubus idaeus) i paproci (Dryopteris filix-mas).
Mimo niewielkiego rozmiaru powierzchni terenu, rezerwat nie jest istotną ostoją dla fauny. Należy jednak zaznaczyć, że występuje tu motyl kraśnik (Zygaena loti), który osiąga na Pomorzu swoją północną granicę zasięgu, oraz rzadka muchówka z rodziny rączycowatych (Phasia hemiptera). Wśród kręgowców najliczniejsza jest rzekotka drzewna (Hyla arborea), która przebywa w tym obszarze, zwłaszcza poza okresem rozrodu.
Rezerwat znajduje się na gruntach administrowanych przez Nadleśnictwo Kwidzyn. Nadzór nad obszarem sprawuje Regionalny Konserwator Przyrody w Gdańsku. W ramach planu ochrony, który został wprowadzony w 2016 roku, teren rezerwatu objęty jest ochroną czynną, co ma na celu zachowanie jego unikalnych walorów przyrodniczych. Dodatkowo, rezerwat leży w granicach Sadlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, co jeszcze bardziej podkreśla jego znaczenie w kontekście ochrony bioróżnorodności.
Przypisy
- a b c d e f Rezerwat przyrody Kwidzyńskie Ostnice. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 07.08.2019 r.]
- a b Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 11.07.2016 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Kwidzyńskie Ostnice”. [w:] Dz. Urz. Województwa Pomorskiego poz. 2553 [on-line]. 18.07.2016 r. [dostęp 07.08.2019 r.]
- a b c Kwidzyńskie Ostnice. Nadleśnictwo Kwidzyn – Lasy Państwowe, 02.12.2014 r. [dostęp 23.05.2018 r.]
- Na podstawie interaktywnej mapy na stronie Geoserwisu GDOŚ
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Lądowisko Kwidzyn-Szpital | I Liceum Ogólnokształcące dawne Polskie Gimnazjum im. Władysława Gębika w Kwidzynie | Powiślańska Szkoła Wyższa | Kwidzyn (stacja kolejowa) | Muzeum w Kwidzynie | Zamek w Kwidzynie | Kompleks Widowiskowo-Sportowy Kwidzyńskiego Centrum Sportu i RekreacjiOceń: Rezerwat przyrody Kwidzyńskie Ostnice