Daniel Maliszewski to uznany polski lekarz, specjalizujący się w chirurgii ogólnej oraz chirurgii piersi. Urodził się 13 czerwca 1983 roku w Kwidzynie, co czyni go jednym z prominentnych przedstawicieli swojego zawodu w Polsce.
W trakcie swojej kariery zdobył tytuł doktora nauk medycznych i obecnie kontynuuje proces specjalizacji w zakresie chirurgii onkologicznej. Jest także jednym z pionierów chirurgii obrzęku chłonnego w naszym kraju, co świadczy o jego zaangażowaniu i innowacyjnym podejściu do medycyny.
Dodatkowo, Daniel Maliszewski jest jednym z niewielu lekarzy w Polsce, który posiada zdany Europejski Egzamin z Chirurgii Piersi (EBSQ in Breast Surgery), co podkreśla jego wysokie kwalifikacje oraz znaczenie w dziedzinie chirurgii piersi.
Życiorys
Daniel Maliszewski przyszedł na świat w Kwidzynie w dniu 13 czerwca 1983 roku. W latach 1998–2002 uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Gębika, gdzie zdobywał podstawową wiedzę i umiejętności, które później zaowocowały dalszą edukacją.
Po ukończeniu liceum, w latach 2002–2008, kształcił się na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. W tym okresie aktywnie angażował się w życie akademickie jako członek stowarzyszenia IFMSA Poland. Jego zaangażowanie w działalność studencką obejmowało dwukrotne piastowanie funkcji przewodniczącego Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Chirurgii Onkologicznej. Dodatkowo, od 2004 do 2008 roku był aktywnym członkiem Komisji Dyscyplinarnej ds. Studenckich oraz Komisji ds. Wydawnictw w Akademii Medycznej w Gdańsku. W tym samym okresie był także obecny w Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej na program Sokratesa oraz w Radzie Wydziału Lekarskiego, a także w Kolegium Elektorskim.
Po zakończeniu studiów, w latach 2008–2009, pracował jako redaktor medyczny w portalach onkonet.pl oraz zdrowie.med.pl, co pozwoliło mu na dalsze rozwijanie swoich umiejętności w dziedzinie medycyny i komunikacji.
Po odbyciu stażu podyplomowego, Daniel podjął się specjalizacji z chirurgii ogólnej w ramach rezydentury w Klinice Chirurgii Onkologicznej Uniwerskiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W 2016 roku uzyskał tytuł specjalisty chirurgii ogólnej. Tego samego roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Porównanie ekspresji biomarkerów w guzie pierwotnym i we wznowie miejscowej u chorych nai”, co przyniosło mu tytuł doktora nauk medycznych. Aktualnie kontynuuje specjalizację z chirurgii onkologicznej.
Dodatkowym atutem w jego karierze jest zdanie Europejskiego Egzaminu z Chirurgii Piersi – EBSQ in Breast Surgery w 2016 roku, co świadczy o jego wysokich kwalifikacjach. Posiada także studia podyplomowe z zakresu Finansów i Zarządzania w Służbie Zdrowia, które odbył w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku.
Obecnie Daniel Maliszewski jest praktykującym lekarzem w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku oraz w Oddziale Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. W 2017 roku uhonorowano go nagrodą Lekarza Roku plebiscytu „Głosu Pomorza” Hipokrates, co podkreśla jego zaangażowanie oraz profesjonalizm w wykonywanym zawodzie.
Działalność kliniczna
Daniel Maliszewski jest uznawanym pionierem w dziedzinie chirurgii obrzęku chłonnego w Polsce. W 2019 roku zainicjował „Pomorski Program Diagnostyki i Leczenia Obrzęku Chłonnego” w Słupsku, co stanowi istotny krok w kierunku poprawy jakości życia pacjentów cierpiących na ten problem.
Jego specjalizacja obejmuje chirurgię onkologiczną oraz plastyczną gruczołu piersiowego, w której zdobył bogate doświadczenie. W szczególności interesuje się chirurgią rekonstrukcyjną, w tym technikami płatowymi oraz mikrochirurgicznymi, co pozwala na bardziej precyzyjne i skuteczne operacje, a także wprowadza nowe metody do praktyki chirurgicznej.
Działalność naukowa
Co roku organizowane są warsztaty poświęcone chirurgii piersi oraz chirurgii rekonstrukcyjnej, w których biorą udział uczestnicy nie tylko z Polski, ale także z różnych krajów Europy. W 2020 roku planowana jest VIII edycja tych warsztatów.
W ramach swojej działalności chirurgicznej oraz naukowej, Daniel Maliszewski nawiązał bliską współpracę z wieloma zagranicznymi klinikami. Wśród nich znajdują się m.in. Klinika Chirurgii Plastycznej Sana Krankenhaus Gerresheim Klinika w Düsseldorfie oraz Klinika Ginekologii Helios Klinikum Bad Saarow.
Jako ekspert w swojej dziedzinie, uczestniczył w 25 stażach zagranicznych oraz w 30 kursach praktycznych organizowanych poza granicami kraju.
Prace naukowe
Lista prac naukowych autora obejmuje szereg istotnych badań i analiz, które mają znaczenie w dziedzinie onkologii oraz chirurgii. Oto niektóre z nich:
- Maliszewski D., Jastrzębski T., Drucis K., Kopacz A.: Czynniki prognostyczne w raku jelita grubego – co możemy dodać do standardu?, „Współczesna Onkologia” 2008, vol. 12, 5 (92),
- Maliszewski D., Polec T., Jastrzębski T.: Resekcja torbieli krezkowej metoda klasyczną – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, „Polski Przegląd Chirurgiczny” IX 2009 (t. 81), nr 9,
- Jastrzębski T., Drucis K., Polec T., Maliszewski D., Jaśkiewicz J.: Śluzak rzekomy otrzewnej – wskazanie do cytoredukcji i dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii, „Cancer Surgery”, 1/2010,
- Maliszewski D., Jastrzębski T.: Rak piersi u mężczyzny – opis przypadku i przegląd dostępnych metod leczenia, „Współczesna Onkologia” (2009) vol. 13, 3 (150–153),
- Maliszewski D., Jaśkiewicz J., Chruścicka I., Rak P.: Wskazania do przeprowadzenia procedury biopsji mammotomicznej pod kontrolą USG (VABB) – próba opracowania nowych wytycznych na podstawie dostępnego piśmiennictwa – VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Diagnostyka i Leczenie Raka Piersi” w Falentach – książka abstrakt + wystąpienie ustne,
- Maliszewski D, Jaśkiewicz J.: Pozyskiwanie i zastosowanie komórek macierzystych u chorych onkologicznych – doświadczenia własne oraz przegląd piśmiennictwa, XVII Zjazd Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Międzyzdroje – sesja plakatowa,
- Stojcev Z., Maliszewski D., Pawłowska-Stojcev I., Kasprzyk T., Jaśkiewicz J.: Rozlany naczyniak jamisty odbytnicy (DCHR) – Diagnostyka i leczenie – opis przypadku oraz przegląd dostępnego piśmiennictwa, „Polski Przegląd Chirurgiczny” – przyjęte do druku,
- Zoran Stojcev, Maciej Bobowicz, Daniel Maliszewski, Iwona Pawłowska-Stojcev, Janusz Jaśkiewicz: Resekcja żołądka z nagłych wskazań z przezrozworową resekcją przełyku: trudna decyzja podczas dyżuru, „Nowotwory Journal of Cancer”, vol. 62, nr 6 (2012).
Prace te pokazują silne zaangażowanie w badania nad nowoczesnymi metodami diagnozowania i leczenia nowotworów, a także analizę przypadków, które dostarczają cennych informacji dla dalszego rozwoju medycyny.
Przypisy
- a b c d e f dr n. med. Daniel Maliszewski – Chirurgia piersi [online], dr n. med. Daniel Maliszewski [dostęp 08.08.2020 r.]
- a b UEMS Surgery – Fellows [online], uemssurg.org [dostęp 08.08.2020 r.]
- Absolwenci LO w latach 1945–2016 – Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Kwidzynie [online] [dostęp 08.08.2020 r.]
- MonikaM. Zacharzewska MonikaM., HIPOKRATES 2017. Zwyciężył specjalista od rekonstrukcji piersi [wideo] [online], Głos Pomorza, 21.05.2017 r. [dostęp 08.08.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Fryderyk Edward Mylo | Jerzy Warchoł | Arthur Kickton | Jan z Kwidzyna | Marcin Dubieniecki | Marian Prudzienica | Maciej Aksler | Kurt RosenfeldOceń: Daniel Maliszewski